Hledáme další švadlenu k nám do dílny. Napište na: vyroba@reparada.cz. Těšíme se!

O manšestru: Příběh vroubkované látky

Hledáte ikonický podzimní kousek? Manšestrové linky jsou pro podzim jako stvořené. S vintage nádechem, přesto moderní. Pojďme si praktické vlastnosti manšestru rozebrat do poslední nitky.

 reparada-mansestrove-kosile-saty-ines-medove-zelene

Jemné vroubky, pravidelné linky a příjemná hebkost. Manšestr neboli prací kord je tkanina s luxusním nádechem, co je zároveň funkční. Tento odolný materiál se moc nemačká a v chladných dnech krásně hřeje. Je taky barevně stálý, takže jen tak nevybledne.

Většinou jde o bavlněnou tkaninu, do které může být přidán elastan zvyšující pružnost. Známý je také vlněný, hedvábný nebo polyesterový manšestr. V Reparádě šijeme ze 100 % bavlněného manšestru, který je zejména oproti polyesteru příjemnější a šetrnější k pokožce.

Zařazení manšestru do šatníku bývá oříšek, který ale stojí za to rozlousknout. Ať už mezi milovnice manšestru patříte, nebo ne, jedno mu upřít nelze. Krátký chloupek manšestru je hebký jako samet a milý jako pohlazení.

Manšestr může mít různou strukturu – od velmi jemných (tzv. babycord) až po silnější vroubky. Jemnými linkami se pyšní třeba manšestrová košile Nomia, těmi silnějšími zase kalhoty Nadine. 

Medová manšestrová košile Nomia

 

Skvěle vypadá jak v sofistikovaných outfitech, tak na ležérnějších kouscích. Na formálnější příležitosti jsou jako zrozené manšestrové šaty Madlen. Zaujmou krejčovsky propracovaným střihem a jemnou manšestrovou texturou.  

Vestové manšestrové šaty Madlen

 

Do města, na rande i do baru se zas hodí manšestrová sukně kratší délky Nora

Fuchsiová manšestrová sukně Nora

 

Když se řekne pracovní oblečení, spoustě z nás se vybaví právě manšestr. Není divu, je totiž vcelku pevný a v minulosti se hlavně na pracovní oblečení využíval. Díky své odolnosti vůči opotřebení déle vydrží a tím pádem je i ekonomický.

Pro jeho poměrně dlouhou životnost se z manšestru šije dětské oblečení, dámské sukně, šaty, košile, kalhoty i vesty. Hezký je i v interiéru – na dekoracích, na potazích sedaček či židlí.

 

Jak manšestr vzniká?

Už víme, že manšestr je, zjednodušeně řečeno, upravená bavlna. A kde se vzal? Jde o tkaninu, takže vzniká na tkalcovském stavu. Výroba manšestru pak stojí na stříhání části nití. Kotoučový nůž projíždí látkou tak, že rozděluje svrchní vrstvu nití, čímž vzniká typické žebrování. 

Reparada-mansestr-detailManšestrové žebrování

 

Cesta k výsledné látce tím však nekončí, zpracování tkaniny může probíhat až v 15 krocích. Může jít o tzv. odšlichtování, kartáčování, opalování, bělení, barvení, sušení nebo třeba voskování.

I po tak náročném procesu může vzniknout něco něžně romantického, jako třeba manšestrové šaty Coco. Mimochodem přesně tyto šaty jsou důkaz, že manšestr i z šatů vykouzlí dokonalý podzimní kousek. 

Zelené manšestrové šaty Coco

 

Anglické pojmenování tkaniny corduroy pochází pravděpodobně ze složení slov cord + duroy, což byl název látky vyráběné v Anglii. Lidová etymologie mluví o „corde du roi“ neboli královském manšestru či královské látce.

Pro české označení „manšestr“ se nabízí jiné vysvětlení. Dle některých historiků je odvozeno od anglického města Manchester, kde se koncem 18. století první manšestr vyráběl.

 

Stříhání a šití z manšestru

Při výrobě manšestrového oblečení je klíčové látku správně nastříhat. Všechny nastříhané díly musí jít ve stejném směru – buď po vlasu, nebo proti vlasu. Jedině tak zajistíme, že výsledný kousek bude vypadat dobře a jednotlivé díly na sebe budou navazovat.

Manšestrovou tkaninu raději sešíváme než lepíme, protože lepení manšestru je složitější kvůli struktuře materiálu, navíc švy zkrátka více vydrží. Jinak se manšestr stříhá a šije dobře, jelikož hustá tkanina se příliš neroztahuje ani netřepí.

 mansestrove-kosilovky-ines-detail-sev

Detail švů manšestrových šatů Ines

 

S čím manšestr kombinovat?

Při kombinování manšestrových kousků vsaďte na pravidlo, že méně je více.  Manšestr je dominantní prvek, nechte ho v outfitu hrát hlavní roli. Držte se střízlivějších střihů a kombinací, zvlášť pokud v šatníku preferujete minimalismus.

Manšestr však patří k univerzálním materiálům a zapadne do celé škály módních stylů. Záleží jen na vás, s čím ho nakombinujete.

Nejvíc mu to sluší s méně výraznými, neutrálními látkami, jako je bavlna nebo bambus. Například manšestrovou sukni Celeste skvěle doplňuje bambusové tričko. Outfit se tedy skládá ze střihově i materiálově zajímavého kousku a méně nápadného trička. 

Manšestrová sukně Celeste terracota

 

Anebo si s tím nelamte hlavu – oblékněte košilové manšestrové šaty Ines. Stačí pod ně navléct merino punčocháče a máte vyhráno.

Medové manšestrové šaty Ines

A kdy ho nosit? Manšestr sice vládne podzimu, můžete ho ale s klidem vytáhnout i během roku.

 

Jak pečovat o manšestrové oblečení?

Manšestr drží svůj tvar a je vcelku odolný sám o sobě, při správné péči vám ale vydrží ještě déle. Nebojte, stačí dodržet pár jednoduchých pravidel. 

  1. Manšestrové kousky perte zásadně lícem dovnitř, čili naruby.
  2. Nebělte, perte na 30 °C na šetrný program, aby se nepoškodil jemný vlas manšestru.
  3. Sušičce se vyhněte obloukem. Nechte manšestr uschnout přirozeně, nejlépe na ramínku.
  4. Nesušte na sluníčku! Látka může vyblednout.
  5. Pokud musíte žehlit, tak z rubu na střední teplotu, na měkké podložce či přes jemný hadřík. Musíte-li žehlit z lícové strany, pak jedině přes suché plátno, vyhnete se tak zploštění vlasu a vzniku nežádoucích lesklých ploch.
  6. Nechte mezi jednotlivými kousky ve skříni trošku místa, aby mezi nimi mohl proudit vzduch.

 

Historií propletený manšestr

Manšestrová tkanina je doslova propletená historií. Znali ji už starověcí Egypťané, kteří látku podobnou dnešnímu manšestru využívali na oblečení. V 18. století byl nejprve spojován se šlechtou a vyšší třídou, během průmyslové revoluce se ale dostal mezi širokou veřejnost. Díky své trvanlivosti a hřejivosti se stal populární volbou na pracovní a venkovní oblečení.

Manšestr tak jak ho známe vystřídal během 19. a 20. století vlny popularity i odporu. Vrchol své slávy zažil v 70. letech 20. století, kdy se stal symbolem kontrakultury.

Má však trochu pošramocenou pověst, protože byl hojně používán na zmiňované pracovní oblečení a jako náhrada džínoviny. Určitě si vybavujete manšestrové zvonáče. :) Dnes je můžete hravě vyměnit za rovné manšestrové kalhoty Nadine.

Nefritové manšestrové kalhoty Nadine

 

Momentálně je manšestr zase trendy a jen tak z módy nevyjde. A i kdyby ano, na krátkodobé trendy nevěříme. V našem šatníku to je (a bude) stálice nějaký ten pátek.

 

Manšestru zdar!

 

Autorkou článku je Kateřina Černá.

Fotky použité v článku vyfotila Dina Khusainova.