Hledáme další švadlenu k nám do dílny. Napište na: vyroba@reparada.cz. Těšíme se!

Deset důvodů pro bambus

Reparada-Radka-backstage-25_1

Hledáte materiál příjemný na nošení, který je zároveň udržitelný pro naši planetu? Je pro vás důležité, co máte na sobě? Chcete se cítit fajn na těle i na své ekologické duši? Neseme vám bambus. Parádní řešení pro módu dneška i budoucnost nás všech.

Máme pro vás deset důvodů, proč nosit právě bambus.

1. Bambus není strom

Tento materiál začali pěstovat v Číně již před sedmi tisíci lety. Využívali jej nejen na výrobu oblečení, ale také nádobí, stavebních materiálů, hudebních nástrojů či zbraní. Bambus byl a je pro čínskou kulturu podstatný, a i v současné Číně se pěstuje asi čtyři tisíce druhů této rostliny.

Pozor, možná byste ve znalostním botanickém testu nechali mylně nachytat – bambus není strom, ale tráva. Konkrétně tráva z čeledi lipnicovitých, pro níž jsou typická dřevnatá a dutá stébla, která dosahují výšky až čtyřicet metrů.

   

2. Roste a roste

Bambus je považován za nejrychleji rostoucí rostlinu na světě – vyroste až o devadesát centimetrů za jediný den a dá se sklízet již po pěti letech od zasazení. Navíc tvoří natolik komplexní kořenový systém, že není nutné jej po sklizni znovu vysazovat, rostliny obrazí z kořenů.

 

"Pro své pěstování toho moc nepotřebuje. Nepotřebuje moc vody, nepotřebuje hnojiva ani chemické postřiky, kterými by zatěžoval okolní přírodu."

 

Bambus vyroste téměř v jakýchkoli klimatických podmínkách. A z hlediska planety Země je dobře, že pro své pěstování toho příliš nepotřebuje – nepotřebuje moc vody, nepotřebuje hnojiva, pesticidy či jiné chemické postřiky, čímž nezatěžuje okolní přírodu.

 

3. Báječný plevel

Bambus má také schopnost nám zachránit půdu – jednou z jeho největších výhod je skutečnost, že velmi dobře roste i v půdě, kde se jiným rostlinám a stromům nedaří. A ještě naopak – jeho pěstování ve vyčerpané půdě může přispět k jejímu postupnému obnovení.

Pro svůj již zmíněný specifický kořenový systém bambus dokáže předejít erozi půdy, kterou ve finále umí obohatit o řadu živin. Ostatně proto se bambus ve velkém množství vysazuje v oblastech, kde by jinak postupně docházelo k přeměně na vyprahlou poušť.

 

Untitled design (5) 

 

4. Více kyslíku, méně odpadu

Všichni dobře víme, že oxid uhličitý a jeho zvyšující se množství v atmosféře velmi trápí naši planetu. Hektar bambusu dokáže pohltit až dvanáct tun oxidu uhličitého ročně, čímž výrazně snižuje uhlíkovou stopu. Navíc za stejné časové období vyprodukuje až o třicet pět procent více kyslíku než stromy, čím skleníkové plyny filtruje. Významná je udržitelnost samotného pěstování bambusu.

 

V případě bambusu nemusíme mít obavy z mikro bambusových částeček, které by se vznášely v oceánech další stovky let tak jako u plastu. Mořské želvy, velryby a další vodní živočichové jsou u bambusu v bezpečí, protože skončí-li jim kousek v žaludku, jsou schopni jej jako rostlinný materiál jednoduše strávit."

Reparada-Radka-backstage-25_1

 

Mezinárodní nezisková organizace Forest Stewardshop Council (FSC) hlídá stejně jako lesnictví a zpracování dřeva také bambusové plantáže, které mohou získat její certifikaci. Ta pak zaručuje, že zpracování bambusu splňuje ekologické i sociální standardy, a daný materiál pochází ze šetrně obhospodařovaných polí.

Další neopomenutelnou předností bambusu je jeho zcela a úplná rozložitelnost v přírodě. V případě bambusu nemusíme mít obavy z mikro bambusových částeček, které by se vznášely v oceánech další stovky let tak jako u plastu. A u bambusu jsou v bezpečí také mořské želvy, velryby a další vodní živočichové, protože skončí-li jim kousek v žaludky, jsou schopni jej jako rostlinný materiál jednoduše strávit.

 

5. Bambusové vlákno

Bambus přirozeně vlákna netvoří. Existují dva způsoby, jak vlákno z bambusu vytvořit a v obou případech musíme nejdřív bambus něčím rozpustit. Historicky starší způsob tak zvaného mechanického zpracování bambusového vlákna se příliš neujal, textilie z vláken rozpuštěných za použití čistě přírodních enzymů byly příliš tvrdé a na nošení nepříjemné.

V osmdesátých letech dvacátého století byl však vyvinut modernější způsob výroby, kdy je bambus naložen do alkalického roztoku. Ten způsobí, že se bambus rozloží na celulózu a výsledný roztok je následně pod tlakem prohnán tryskou, čím se vytvoří vlákno. Veškeré zbytky alkalického roztoku jsou během procesu odstraněny a výsledkem je stále bambus, pouze se změněnou molekulární strukturou.

Z bambusových vláken se pak tkají či pletou textilie úžasných vlastností.

 

other-medium-008

Foto: Dina Khusainova, momentka z focení našich bambusových kousků

 

6. Ve světě módy

Tento velmi měkký a příjemný materiál si záhy našel své půvabné místo v oděvním průmyslu. Na dotek připomíná hedvábí a kulatá a hladká struktura jeho vláken nedráždí ani velmi citlivou pokožku. A protože bambus neškrábe, vyhledávají jej i zákazníci, kteří kvůli svým kožním problémům jako je ekzém, lupenka či alergie nemohou nosit běžné materiály.

Ve srovnání s bavlnou je bambusová viskóza více prodyšná, takže se nelepí na tělo, i když jste zpocení. Lépe odvádí vlhkost a dobře saje – oblečení vás lidově řečeno nedusí, krásně s vámi dýchá a zároveň vaše tělo udržuje v suchu. Navíc se nemačká.

 

 Foto: Dina Khusainova, na fotce je zelené bambusové tričko Adina

7. Termoregulační viskóza

Viskózová vlákna dokáží zajistit optimální výměnu tepla, čím přispívají k příjemnému pocitu, a vy tak trika, legíny či šaty můžete nosit v jakémkoli ročním období. Viskóza má počáteční chladivý efekt, rychle se ale vyrovná s teplotou vašeho těla.

Srovnáme-li viskózový materiál opět s bavlnou, je splývavější, lesklejší a antistatický. Elastan má vynikající strečové vlastnosti, takže je materiál optimální pružný, aniž by ztratil skvělé přednosti viskózy.

 

8. Peru, pereš, pereme

Díky výrazným antibakteriálním vlastnostem bambusu není oblečení tolik cítit našim potem. Bambusové oblečení zabraňuje množení bakterií, látka vydrží déle svěží a my oblečení nemusíme tak často prát, čímž šetříme vodu i prací prostředky. Pokud jej po vyprání vyvěsíte na ramínko, nemusíte jej ani žehlit. Unikátní vlastnosti bambusových vláken z této dřevité rostliny zajišťují výrobkům delší životnost.

Měli byste ale vědět, že jsou-li vaše bambusové kousky v častém přímém kontaktu třeba s kabelkou či batohem, může se na místě dlouhodobého odírání objevit chloupek nebo žmolek, což ale neubírá nic ze skvělých funkční vlastností bambusového oblečení.

 

9. Bambusová paráda

U nás v Reparádě nabízíme bambusové šaty, trička a tuniky, kardigany, bambusové legíny i kalhotky ve složení devadesát pět procent bambus a pět procent elastan.

Všechny naše kousky jsou vyrobeny v české pletárně a nabarveny v české barevně. Používáme bambusovou viskózu s certifikátem nezávadnosti OEKO-TEX CLASS 1, který osvědčuje, že jde o látku natolik nezávadnou, že je vhodná pro děti do tří let.

 

 

10. Reparáda i pro muže

A protože bambus u nás skutečně milujeme, máme jej v nabídce také pro pány. Šik trika Adam s krátkým rukávem z bambusového úpletu jsou krásně jemná, termoregulační a hypoalergenní. Věřte nám, že i pro něj bude bambus velká láska.

 

 Foto: Dina Khusainova, na fotce je pánské bambusové tričko Adam v různých barvách