Pojďte k nám pracovat! Hledáme ŠVADLENU na HPP a také nabízíme BRIGÁDU: skládání oblečení a výpomoc s vychystáváním produktů do balíčků. Pište na: vyroba@reparada.cz. Těšíme se!

Jak odstranit skvrny. Zn. ekologicky

Kafe, trávu nebo mastné fleky? Co všechno už jste měla na šatech? A víte si vždy rady, jak šikovně zatočit s nežádoucími skvrnami, ideálně bez použití zbytečné chemie? Jak být šetrný k materiálu i pokožce těla, nezatěžovat životní prostředí a ve finále taky šetřit svoji kapsu? Neseme vám deset tipů, jak šetrně odstranit špínu z vašich oblíbených kousků šatníku.

other-small-008

 

1. Studená voda

Úvodní rada je prostá, ale možná jste to dosud netušili. Na odstraňování skvrn nikdy nepoužívejte horkou vodu. Ta může způsobit probarvení vlákniny a tím se skvrna stává neodstranitelná.

A rozhodně si při namáčení do studené vody pospěšte, protože rychlost je v boji proti skvrnám také velmi důležitou zbraní. Postupujte spěšně, ale v klidu a látku rozhodně nedrhněte, tak se skvrna pouze dostává hlouběji do tkaniny.

 

2. Žlučové mýdlo

Jeho použití je parádně jednoduché – mýdlo naneste na skvrny od ovoce, potravin, propisky, trávy či bláta, nechte asi deset minut působit a poté oblečení vyperte buď v pračce nebo ručně.

Žlučové mýdlo je fajn na mastné skvrny, rtěnku nebo make-up, fleky od zeleniny jako je mrkev či rajčata a úspěšně zvládne dokonce i rajčatovou omáčku.

 

3. Kuchyňská sůl

Především na časté skvrny od čerstvé krve, čokolády, červeného vína, piva či inkoustu je velice účinná klasická kuchyňská sůl opět spolu se studenou vodou.

A zejména u zmíněného červená vína si opravdu nedávejte na čas a skvrnu odstraňte co nejdříve, necháte-li ji zaschnout, je pak téměř nemožné ji odstranit.

 

4. Slunce

Jako to vždy říkala moje babička – na sluníčko s tím! Nejprve skvrnu – například od mrkve – vyperte výše popsaným způsobem, a ještě mokré prádlo rozprostřete na přímém slunci.

Sílu slunečních paprsků oceníte zejména u světlého oblečení a obecně je účinnější tato metoda na horkém letním slunci než v zimě, kdy už paprsky nemají takovou intenzitu.

 

5. Led

Taky už se vám na milovanou košili či padnoucí kalhoty nešťastně nalepila žvýkačka? Nepropadejte panice, i když situace zprvu vypadá tragicky.

Látku se skvrnou nejprve vložte na chvíli do mrazáku, aby žvýkačka ztuhla. Případně ji můžete potírat kostkou ledu. Zmraženou žvýkačku následně opatrně odstraňte, tak abyste při tom nepoškodili vlákna textilie.

 

6. Savý papír

Ať už při narozeninových oslavách nebo v čase adventu, podaří-li se vám si oblečení ušpinit od bílého vosku, doporučujeme nejdřív jemně odstranit ztuhlý nános vosku z tkaniny. Poté látku vložíme mezi dva savé papíry a přežehlíme žehličkou.

Pozor ale, po chvilce musíme papír vyměnit nebo posunout, aby nedošlo k rozšíření skvrny. Následně vypereme ve vlažné vodě.

Přežehlení přes ubrousek pomáhá také v případě skvrn od smůly. 

 

7. Kyselina citronová

Kyselina citronová, případně citrónová šťáva samotná spolu s vlažnou vodou výborně vyčistí čerstvé skvrny od černého čaje, zelených stop po trávě, barvu na razítka nebo rez. A umí taky provonět propocené prádlo.

Stačí, když do pracího prášku přidáte jednu čajovou lžičku rozpuštěné kyseliny citrónové a prádlo dál vyberete běžným způsobem.

Na bázi kyseliny citronové je i tohle máchadlo od Tierra Verde. Máchadlo je skvělá záležitost pro citlivou pokožku, důkladně vypláchne oblečení od zbytků pracího prášku, prádlo změkčí a působí i proti nechtěným skrvnám.

 

8. Jedlá soda

Trápí vás skvrny od potu, které jdou nejčastěji vidět na světlých bavlněných tričkách?

Skvrny způsobené kombinací potu a deodorantů snadno odstraníte jedlou sodou. Můžete ji koupit třeba zde.

Stačí když zamícháte čtyři lžičky jedlé sody v deci studené vody. Směs naneste na žlutou skvrnu starým zubním kartáčkem, rozetřete a nechte zhruba hodinu působit. Poté vyperte ve vlažné vodě, nechte uschnout a máte hotovo.

Tato pasta z jedlé sody smíchané s troškou vody je skvělá také na mastné fleky. (Na mastné fleky se nám jinak osvědčilo také postižené místo potřít troškou jaru). 

A pokud jedlou sodu přidáte k pracímu prášku, vzniklá směs si bude umět dobře poradit se skvrnami od kávy, a to dokonce i pokud budou starší.

 

9. Perkarbonát sodný

Jedná se sice o chemickou sloučeninu, ale při praní se rozkládá na sodu a peroxid, takže je ekologicky a biologicky odbouratelný.

Perkarbonát je vlastně bělidlo a skvěle vybělí zejména bílé a světlé prádlo.

Je podstatné ale vědět, že se aktivuje až při šedesáti stupních, proto na to myslete a správně nastavte teplotu pracího programu v pračce, až jej budete přidávat k vašemu pracímu prášku.

Kde ho koupíte? Mají ho třeba v Econee zde.

 

10. Nikdy nežehlit

A ještě velmi podstatná rada na závěr. I když se vám skvrnu nepodaří odstranit napoprvé, nikdy dané místo nežehlete. Tím se totiž skvrna akorát víc fixuje ve vláknech, a pak už se vypírá daleko hůře.

Držíme vám palce a přejeme úspěšný postup!