Proč jsme si oblíbili lněné oblečení. A proč byste měli taky.

Je horko, vedro, dusno a vy si i přesto přejete vypadat šik? Nepotit se a cítit se ve svém oblečení vzdušně a příjemně? Zapomeňte na nehezké koláče v podpaží, sáhněte po měkké kousku ve vašem šatníku. A stejně jako my se zamilujte do lnu. Proč?

10891_reparada-lnene-saty-olivie-mauve30_1

Na fotce jsou lněné šaty Olívie v barvách mauve a hořčice

 

Letní láska na tři - len

Lněné plátno je parádní přírodní tkanina nejen pro teplé dny letního volna.

Len totiž umí skvěle absorbovat vlhkost, je lehký a na kůži nás vítaně chladí. Díky tomu omezuje nadměrné pocení, protože nikdo z nás jistě netouží po známých ošklivých propocených skvrnách na košilích či šatech. A pak – čím častěji svou lněnou sukni či lněné kalhoty pereme, tím měkčí na dotek jsou.

A ano, máte pravdu – len se při nošení mačká, ale krásně! Rádi se s Vámi vsadíme o váš oblíbený letní drink, že se v našich lněných šatech Olivie, vestových šatech Madlen nebo propínací sukni Azora budete cítit upraveně a půvabně, i když na nich budete mít tu sklad, tu vrásnění látky. To ke lnu prostě patří – to nás na lnu všechny baví.

 

Československý len

A jak se len přesně vyrábí?

Lněné textilní vlákno se získává se stonku lnu setého, má malou pružnost a dobrou, již zmíněnou vodivost tepla. Výrobky ze lnu jsou pro nás studené na omak a dobře snášejí praní. K výrobě příze se vlákno lnu musí sjednotit přípravnou procedurou a použít se dá asi deset procent vláken, zbytek – tak zvaný koudel – se využívá k výrobě hrubších přízí.

 

Obrázek len

Obrázek usušeného lnu

 

Technologicky postup zpracování lnu se za staletí téměř nezměnil. Tkaniny z čistého lnu proto právem patří mezi prémiové materiály, u nichž kvalitní přírodní vlákno nebylo poškozeno žádnými agresivními chemickými procesy.

U nás v Československu byl v minulostí len významnou zemědělskou plodinou, a to zejména v bramborářských a podhorských oblastech (především na Českomoravské vrchovině), kde poetický modro-fialkový kvítek lnu zdobil tehdejší pole. K jeho největšímu rozmachu pěstování došlo za první republiky a v rozvoji se pokračovalo i po druhé světové válce.

 

Obrázek len modrý kvítek

 Obrázek: Kvítek lnu setého

 

Po roce osmdesát devět se však u nás zemědělská plocha pěstování lnu začala snižovat a došlo k celkovému útlumu domácí textilní výroby. V roce 2010 pak na Pelhřimovsku zanikla i slavná společnost Čemolen (Českomoravský len Humpolec), která se zpracováním lnu u nás zabývala od padesátých let dvacátého století. Každý den slouží len – to býval její reklamní slogan.

Dnes se len pěstuje v tradičních lnářských mocnostech jako je Francie, Belgie, Nizozemí a Severní Irsko. 

 

Jak pečovat o přírodní krásu lnu

Lněné oblečení doporučujeme ve skříni skladovat volně, aby len mohl dýchat a občas jej můžete provětrat i na čerstvém vzduchu.

Perte jej klasicky v pračce, na čtyřicet stupňů. Pozor však, lněná vlákna jsou náchylnější k lámavosti, proto by se neměla ždímat. Při praní s jinými materiály je dobré prát je v pracím pytli - len má tendenci pohlcovat jemné chloupky z ostatních látek a mohl by ztratit svůj lesk a barvu.

Po vyprání len pověste na šňůru a nechte jeho sušení čerstvému povětří.

Jeho finální ležérní mačkaný vzhled my v Reparádě totiž vidíme jako jeho přednost. Len se nám za to odvděčí svou pevností a jemností. A také životností – proč by jinak naše babičky a prababičky měly ve své výbavě právě lněná prostěradla a ložní prádlo, která se po generace dědila. A současní alergici zas musí ocenit jeho antibakteriální účinky.

Hladká struktura lněného vlákna je mimořádně odolná nejen vůči znečištění a zašpinění, protože nepohlcuje prach, odolává roztočům, plísním, ale i vůči bakteriálnímu znečištění. Proto je len fajn taky materiál pro všechny astmatem, atopickým ekzémem či lupenkou.

 

Nejen krtečkovy kalhotky

Len je výjimečný materiál s environmentální hodnotou nízké energetické i ekologické zátěže. Pere se na nízké teploty a nesuší v sušičce.  A příjemný je i jeho značný ekonomický efekt, kdy materiál vydrží skutečně dlouho.

Lněné oblečení není dokonalé, ale je dokonale krásné. Pro len je typická poetická mačkanost, na látce jsou občas drobné nopky. Nic z toho mu ale neubírá na přitažlivosti.

A my v Reparádě pro vás z něj máme v nabídce lněné šaty, lněné sukně, lněné kalhoty i lněnou košili.  

Lněné šaty šijeme aktuálně ve 4 střizích: šaty Olivie, šaty Coco, šaty Madlen a šaty Greta.

Šaty Olivie a šaty Coco vychází ze stejného střihu, jsou trochu oversize, mají lehce nařasenou sukní a dají se nosit dvojím způsobem – volně bez pásku i působivě s ním.

Liší se v několika detailech - šaty Olívie mají krátký spadený rukáv, menší kulatý výstřih a můžete si vybrat z propínací či nepropínací varianty. Šaty Coco mají delší nařasený rukáv, menší výstřih a na zádech mají malý romantický detail - kapku a malý knoflíček. 

 Na fotce jsou šedé lněné šaty Coco a šaty Olivie v barvě červeného lnu

 

Propínací vestové šaty Madlen mají áčkovou sukni v midi délce, klopy s límecem a od začátku až do konce šije vždy jen jedna švadlenka u nás v brněnské dílně.

Reparada-Martina-Zoe-Jessica-small-213

Na fotce jsou červené lněné šaty Madlen

 

Kromě lněných šatů šijeme ze lnu také: 

Pohodlné lněné kalhoty Nadine minimalistického střihu, ve kterých se však maximálně skvěle budete cítit celý dlouhý den. Mají gumu v pase a nechybí kapsy.

11506-6_reparada-lnene-kalhoty-nadine-modre6

 Na fotce jsou tmavě modré lněné kalhoty Nadine

 

Vzdušnou lněnou košili Nomia volnějšího střihu, kterou lze nosit vykasanou a nechat rozparky na bocích opticky prodloužit vaše nohy, zapnutou i rozepnutou. Nebo přední díl jednoduše zastrčit do kalhot. Můžete si vybrat z několika barev - nejoblíbenější je bílá a černá klasika.

Lněná košile je skvělá také jako lehčí svrchní vrstva místo saka nebo svetru. Ochrání před sluníčkem i zahřeje.

 

Reparada-march-1-small-19

  Na fotce jsou tmavě modré lněné kalhoty Nadine a bílá lněná košile Nomia

 

Milujete lněné sukně? U nás si můžete vybrat ze 3 typů - v nabídce máme propínací Azoru, Miu s několika protisklady a univerzální lněnou zavinovací sukní.

Stylová propínací sukně Azora s knoflíčky a gumou v pásku je inspirovaná v sedmdesátých letech, kdy tyto sukně byly naprostý hit. A když si k nim vezmete bambusový top, máte parádní letní dvojku na jedničku.

 

Reparada-Radka-Alina-small-254

 Na fotce je bledě modrá lněná sukně Azora